U skladu sa Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju (Narodne novine 10/97, 107/07, 94/13, 98/19, 57/22 i 101/23) Grad Zagreb ima pravo i obvezu odlučivati o potrebama i interesima djece i roditelja/skrbnika, građana na svom području, organizirati i ostvarivati program predškolskog odgoja i obrazovanja te skrbi o djeci rane i predškolske dobi i, radi zadovoljavanja tih potreba, osnivati dječje vrtiće.
Grad Zagreb osnivač je 60 dječjih vrtića – javnih predškolskih ustanova (dalje u tekstu: gradski dječji vrtići), koji su osnovni nositelji gradskog programa javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju. U pedagoškoj godini 2024./2025. svi programi ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja ostvaruju se na 239 lokacija, u 1.589 odgojno-obrazovnih skupina za 32.390 djece rane i predškolske dobi. Uz navedeno, program „Vrtić u bolnici“ provodi se na izdvojenoj lokaciji u Klinici za dječje bolesti Zagreb u dvije odgojno-obrazovne skupine za oko 50 djece vrtićne dobi. Također, u 28 dječjih vrtića, u 40 odgojno-obrazovnih skupina provodi se program predškole za 472 djece školskih obveznika koja nisu uključena u programe dječjih vrtića. Navedeno čini ukupno 32.862 djece rane i predškolske dobi u 1.629 odgojno-obrazovnoj skupini, na 239 lokacija. Daljnje proširenje kapaciteta planirano za 2024. godinu odvijat će se do kraja kalendarske godine sukladno dinamici završetka radova na objektima u izgradnji/prenamjeni. U programe gradskih dječjih vrtića uključeno je oko 10.500 djece s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama (djeca s teškoćama u razvoju, darovita djeca te djeca sa zdravstvenim teškoćama). Od navedenog broja je 1.900 djece sa zdravstvenim teškoćama, 1.300 djece s težim teškoćama u razvoju (od kojih je 959 s rješenjem Jedinstvenog tijela vještačenja), oko 6.450 je djece s lakšim teškoćama i oko 850 darovite djece.
Ulaganja Grada Zagreba u predškolski odgoj ove godine prelaze 270 milijuna eura, što je nezapamćen iznos u povijesti Grada Zagreba. Cilj je osigurati svakom djetetu u Gradu Zagrebu upis u dječji vrtić te je u skladu s istim ove pedagoške godine u gradskim dječjim vrtićima 40% manje neupisane djece nego prošle godine te je upisano čak 50% više djece s teškoćama u razvoju nego dosadašnjih godina. Slijedom navedenog u mandatu ove gradske uprave u 2024. godini povećani su smještajni kapaciteti za ukupno 30 odgojno-obrazovnih skupina, i to prenamjenom postojećih prostora mjesnih odbora (Dječji vrtić “Kustošija”, PO Gajnice kapaciteta 2 odgojno-obrazovne skupine i Dječji vrtić “Poletarac”, PO Studentski grad kapaciteta 3 odgojno-obrazovne skupine), te otvaranjem novoizgrađenih objekata (Dječji vrtić Zrno, PO Ivanja Reka kapaciteta 5 odgojno-obrazovnih skupina i PO Žitnjak kapaciteta 6 odgojno-obrazovnih skupina, te Dječji vrtić “Budućnost”, PO Sesvetski Kraljevec kapaciteta 14 odgojno-obrazovnih skupina).
Također, u ovoj pedagoškoj godini je kao podrška u jasličnim odgojno-obrazovnim skupinama te u odgojno-obrazovnim skupinama u koje su uključena djeca s težim teškoćama u razvoju zaposleno 448 dodatnih/trećih odgojitelja i 756 osoba za pomoć, njegu, skrb i pratnju.
Do kraja 2024. predviđen je završetak radova koji su započeli tijekom prethodnog razdoblja i otvaranje sljedećih objekata: Dječji vrtić Jabuka – PO Trnava (2 odgojno-obrazovne skupine) i Dječji vrtić En ten tini – PO Sesvetska Sopnica (2 odgojno-obrazovne skupine).
U 2025. planira se završetak radova prenamjene 3 prostora mjesnih odbora u područne objekte dječjih vrtića (Dječji vrtić Leptir, PO Cerje, 2 odgojno-obrazovne skupine, Dječji vrtić Medo Brundo, PO Novi Retkovec, 2 odgojno-obrazovne skupine, Dječji vrtić Srednjaci, PO Gajevo, 3 odgojno-obrazovne skupine) te završetak izgradnje objekta Dječjeg vrtića Sveta Klara.