Zdravstvena ustanova
Klinika za dječje bolesti Zagreb
Prvi dječji odjel u Hrvatskoj osnovan je 1904. godine u Zagrebu, a 1908. započeo je rad Gradski dječji ambulatorij. S vremenom se otvaraju nove ambulante, a 1951. godine osnovana je Dječja kirurška bolnica. Nakon spajanja 1964. godine, nastao je Centar za zaštitu majki i djece, koji je kasnije postao Institut i Zavod.
Klinika za dječje bolesti Zagreb razvila se kroz brojne specijalizacije i postala ključna institucija za zdravlje djece u Hrvatskoj.Ustanova socijalne skrbi
Centar za pružanje usluga u zajednici Mali dom
Ustanova je posvećena ostvarenju što ispunjenijeg i sadržajnijeg života djece i odraslih osoba s opsežnim višestrukim teškoćama koje uključuju osjetilne teškoće (oštećenje vida i/ili gluhosljepoća) uz pridružene intelektualne i/ili tjelesne teškoće tako što u poticajnom i pozitivnom okruženju pruža usluge koje potiču razvoj sposobnosti svakog djeteta i odrasle osobe s ciljem njegovog samoostvarenja i uključivanja u zajednicu.
Ustanova socijalne skrbi
Centar za rehabilitaciju SILVER
Jedinstvena je ustanova socijalne skrbi u ovom dijelu Europe, ističe se svojim inovativnim pristupom u rehabilitaciji osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju. Ono što Centar čini posebnim jest integracija pasa pomagača u rehabilitacijski proces. Psi vodiči, rehabilitacijski i terapijski psi aktivno sudjeluju u podršci korisnicima, pridonoseći njihovom oporavku i poboljšanju kvalitete života, a cilj je omogućiti korisnicima što kvalitetnije uključivanje u lokalnu zajednicu, potičući njihovu samostalnost i osnažujući ih za svakodnevni život.
Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba
Centar za pružanje usluga u zajednici Zagrebački centar za neovisno življenje
Ustanova je gdje se na jednom prostoru integriraju usluge u zajednici, a osobama s invaliditetom omogućava aktivno uključivanje u život zajednice i samostalno/neovisno življenje. Snažno se razvija u reprezentativnog pružatelja socijalnih usluga koji proširuje spektar svojih usluga i čini ih dostupnim i za djecu s teškoćama i za osobe s invaliditetom.
Ustanova socijalne skrbi
Centar za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb
Bavi se pružanjem usluga korisnicima oštećena sluha, uredna sluha s poremećajem govorno-jezične komunikacije, korisnicima s komunikacijskim teškoćama iz spektra autizma i pervazivnog razvojnog poremećaja te korisnicima s višestrukim teškoćama.
Ustanova socijalne skrbi
Centar za odgoj i obrazovanje Vinko Bek
U središtu politike Centra je dobrobit korisnika te sukladno tome psihosocijalna rehabilitacija, odgoj i obrazovanje, kao i sve druge usluge, usmjereni su na samopouzdanje, vještine i znanje, koji djeci, mladeži i odraslima s oštećenjem vida omogućuju srastanje s okolinom u kojoj žive, zaposlenje i kvalitetan život.
Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba
CEDEPE – DRUŠTVO OSOBA S CEREBRALNOM I DJEČJOM PARALIZOM ZAGREB
CeDePe Zagreb od 2018.g. u svojoj podružnici Jelkovec pruža uslugu PSP djeci s teškoćama u razvoju u dobi od 3 do 7 godina, a koja obuhvaća aktivnosti svakodnevnog života, radne terapije i terapiju senzorne integracije. Prostor je u potpunosti opremljen za rad s djecom, asistivnom tehnologijom i potpomognutom komunikacijom, te se aktivno djeluje na razdoblje senzomotoričkog razvoja. Kroz igru, zabavu i učenje dijete povezuje motoričke i senzoričke vještine sa kognitivnim i procesnim vještinama.
Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba
DEBRA, DRUŠTVO OBOLJELIH OD BULOZNE EPIDERMOLIZE
DEBRE je društvo bez predrasuda, društvo koje nikoga ne ostavlja iza sebe, a u kojem je unaprijeđena kvaliteta života oboljelih od rijetkih bolesti. Pruža socijalne usluge primarno za djecu s teškoćama čija je teškoća posljedica rijetke bolesti. Provodi aktivnosti usmjerene na unaprijeđenje sustava zdravstvene i socijalne skrbi, razvoja međusektorske suradnje i zagovaranja i lobiranja prava oboljelih od rijetkih bolesti.
Zdravstvena ustanova
Poliklinika za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG
Poliklinika SUVAG osnovana je 1961. godine (Centar za rehabilitaciju sluha i govora, Zagreb – Odluka Izvršnog vijeća Sabora NRH; NN 50/61) za rehabilitaciju i edukaciju osoba oštećena sluha i govora po verbotonalnoj metodi akademika Petra Guberine, utemeljitelja ustanove. Do 1994. godine ustanova djeluje pod nazivom Centar SUVAG za rehabilitaciju slušanja i govora.
Godine 1994. Centar SUVAG postaje vlasništvo Grada Zagreba i od tada djeluje pod punim nazivom: Poliklinika za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAGJavna ustanova
Dječji vrtić “Vladimir Nazor”
Program je namijenjen djeci s motoričkim oštećenjima od 4 do 7 godina (djelomično pokretnima ili uz mogućnost kretanja uz obveznu pomoć druge osobe) s većim teškoćama (otežana glasovno-govorna komunikacija, snižene intelektualne sposobnosti, oštećenja vida ili sluha, autizam). Za upis u program potrebna je propisana dokumentacija (Nalaz i mišljenje prvostupanjskog tijela vještačenja HZSR). U skupini boravi maksimalno sedmero djece, radi kreiranja što optimalnijih individualiziranih uvjeta
Javna ustanova
Dječji vrtić “Utrina”
Program odgojno-obrazovnog rada s djecom s teškoćama u razvoju realizira se kao cjelodnevni osmosatni program. Program se izvodi od 8:00 do 16:00 sati. Radno vrijeme određuje se prema potrebama djece i roditelja te je stoga podložno promjenama.
Javna ustanova
Dječji vrtić “Sunce”
Trajanje programa je dvije godine, nakon čega se djeca uključuju u redovite odgojno obrazovne skupine. Program se provodi u periodu od rujna do lipnja, svakodnevno od 8 do 16 sati. Prostor skupine opremljen je specifičnim sredstvima i pomagalima, kako bi djeca kroz igru mogla istraživati svoju okolinu, učiti i napredovati.
Javna ustanova
Dječji vrtić “Sopot”
Posebni program za djecu s teškoćama u razvoju namijenjen je djeci kod kojih je primarna teškoća snižena intelektualna sposobnost (na razini lake mentalne retardacije) koja mogu uz postojeću teškoću imati kombinaciju lakših teškoća definiranih Državnim pedagoškim standardom predškolskog odgoja i naobrazbe (NN, 63/08, 90/10). Program je trajanja do 8 sati dnevno, 5 dana tjedno, a dijete u njemu može boraviti dvije godine. Nakon dvije godine dijete se uključuje u redovitu skupinu dječjeg vrtića ili u posebnu ustanovu.
Zdravstvena ustanova
Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba
Osnovna svrha Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba je pružanje psihološke, socijalne, psihijatrijske, defektološke i pedijatrijske pomoći djeci s različitim traumatskim iskustvima, kao i njihovim roditeljima, kako bi se bolje i uspješnije nosili s posljedicama ovih iskustava. Uz dijagnostičku i forenzičnu obradu, stručnjaci Poliklinike pružaju individualni i grupni savjetodavni rad i podršku djeci i roditeljima.
Zdravstvena ustanova
Specijalna bolnica za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama
Specijalna bolnica za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama, kakvu danas poznajemo, osnovana je kao Zavod za djecu invalide 28. lipnja 1946. godine. Zavod je zbrinjavao djecu stradalu u Drugom svjetskom ratu te je imao svoj operativni i rehabilitacijski odjel. Osamdesetih godina, točnije od 1984. godine, u bolnici se počinje s habilitacijom neurorizične djece koja i danas čine većinu pacijenata. Jedina su specijalizirana bolnica, ne samo u Zagrebu nego i u Hrvatskoj, koja se bavi sustavnim praćenjem i habilitacijom neurorizične djece. U bolnici se habilitiraju i djeca s cerebralnom paralizom u dobi do 18. godina.
Javna ustanova
Dječji vrtić “Različak”
Posebni program za djecu s teškoćama u razvoju namijenjen je djeci kronološke dobi od tri godine do polaska u školu, a uključuju se djeca s višestrukim teškoćama u razvoju. Program je trajanja 8 sati dnevno, 5 dana tjedno, a dijete u njemu može boraviti dvije godine. Nakon dvije godine dijete se uključuje u redovitu skupinu dječjeg vrtića ili u posebnu ustanovu.
Javna ustanova
Dječji vrtić “Potočnica”
Program za djecu s teškoćama u razvoju provodi se od 1998. godine.
Program počiva na ideji da je svakom djetetu potrebno omogućiti optimalne prilike, kako bi maksimalno razvilo svoje sposobnosti. Specifičnost programa očituje se u pristupu djeci kojim se nastoji omogućiti odrastanje u minimalno ograničavajućoj okolini. U skupinu je uključeno 9ero djece s motoričkim teškoćama.Javna ustanova
Dječji vrtić “Duga”
Posebni program za djecu s teškoćama u razvoju namijenjen je djeci kronološke dobi od tri godine do polaska u školu. Program se provodi od 7 do 10 sati dnevno, pet dana tjedno. U program se uključuju djeca kod kojih je primarna teškoća snižena intelektualna sposobnost i utjecajne teškoće te djeca koja mogu (uz postojeću teškoću) imati kombinaciju lakših teškoća.
Javna ustanova
Dječji vrtić “Bajka”
Posebni poludnevni program za djecu s poremećajem iz spektra autizma u dobi od tri godine do polaska u školu provodi se od 2008. godine. Program je namijenjen djeci sa sumnjom na razvoj poremećaja i /ili djeca s poremećajima iz spektra autizma. Trajanje programa je poludnevno, od 7:30 do 12:30h. Cilj rada je priprema djece s poremećajima iz spektra autizma za integraciju u redovite programe odgoja i obrazovanja. Trajanje Programa je jedna do najduže dvije godine, nakon čega tim stručnjaka dječjeg vrtića Bajka preporučuje primjeren oblik daljnjeg uključivanja, ovisno o potrebama i mogućnostima djeteta.
Zdravstvena ustanova
Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež
Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež zdravstvena je ustanova za liječenje psihički oboljele djece i mladeži do 18 godina koja je u vlasništvu grada Zagreba. Jedina je takva ustanova u Republici Hrvatskoj.
Zdravstvena ustanova
Dječja bolnica Srebrnjak
Dječja bolnica Srebrnjak, u svojoj djelatnosti visoko je rangirana bolnica po europskim i svjetskim standardima i to ne samo u pružanju zdravstvene usluge, već i po projektima koji razvijaju biomedicinske znanosti prije svega na području pulmologije, alergologije, imunologije te bronhologije.
U Klinici za pedijatriju Dječje bolnice Srebrnjak djeluje Zavod za alergologiju, kliničku imunologiju i reumatologiju te Zavod za neuropedijatriju, pulmologiju i kardiologiju.Zdravstvena ustanova
Dom zdravlja Zagreb – Centar
Dom zdravlja Zagreb – Centar (DZZC) najveća je ustanova primarne zdravstvene zaštite u Hrvatskoj, koja pruža sveobuhvatnu zdravstvenu skrb za oko 350.000 stanovnika Grada Zagreba. Osnovan 2002. spajanjem nekoliko domova zdravlja, uključuje ukupno 315 ugovorenih timova koji rade na 64 lokacije i pokrivaju 19 različitih djelatnosti, uključujući obiteljsku medicinu, dentalnu zdravstvenu zaštitu, specijalističke usluge, patronažu, palijativnu skrb te tri ljekarne. Ključna djelatnost je obiteljska medicina, u kojoj djeluju 103 tima i koja ima važnu ulogu u stručnom razvoju zahvaljujući suradnji s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.
Ističu se usluge poput mobilnog palijativnog tima, ambulante za azilante, savjetovališta za djecu s neurorizikom i prehranu te trudničkih tečajeva, što su primjeri dobre kliničke prakse.
DZZC također podržava projekte poput “Zagreb Zdravi Grad” i surađuje s vrtićima, školama i udrugama, pokrivajući zdravstvene potrebe ne samo Zagreba, već i šire okolice, zahvaljujući dobroj organizaciji i međusobnoj povezanosti svojih službi i osoblja.Zdravstvena ustanova
Dom zdravlja Zagreb – Centar
Dom zdravlja Zagreb – Centar (DZZC) najveća je ustanova primarne zdravstvene zaštite u Hrvatskoj, koja pruža sveobuhvatnu zdravstvenu skrb za oko 350.000 stanovnika Grada Zagreba. Osnovan 2002. spajanjem nekoliko domova zdravlja, uključuje ukupno 315 ugovorenih timova koji rade na 64 lokacije i pokrivaju 19 različitih djelatnosti, uključujući obiteljsku medicinu, dentalnu zdravstvenu zaštitu, specijalističke usluge, patronažu, palijativnu skrb te tri ljekarne. Ključna djelatnost je obiteljska medicina, u kojoj djeluju 103 tima i koja ima važnu ulogu u stručnom razvoju zahvaljujući suradnji s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.
Ističu se usluge poput mobilnog palijativnog tima, ambulante za azilante, savjetovališta za djecu s neurorizikom i prehranu te trudničkih tečajeva, što su primjeri dobre kliničke prakse.
DZZC također podržava projekte poput “”Zagreb Zdravi Grad”” i surađuje s vrtićima, školama i udrugama, pokrivajući zdravstvene potrebe ne samo Zagreba, već i šire okolice, zahvaljujući dobroj organizaciji i međusobnoj povezanosti svojih službi i osoblja.Zdravstvena ustanova
Dom zdravlja Zagreb – Zapad
Dom zdravlja Zagreb-Zapad osnovan je kao zdravstvena ustanova koja pruža primarnu zdravstvenu zaštitu stanovnicima zapadnog dijela Zagreba.
Njegov glavni cilj je osigurati dostupne i kvalitetne zdravstvene usluge kroz timove obiteljske medicine, pedijatrije, ginekologije, te kroz specijalističke i dijagnostičke ambulante.
U sklopu ovog doma zdravlja djeluju i patronažne sestre koje prate zdravstveno stanje pacijenata, posebno novorođenčadi i trudnica, čime se dodatno unapređuje zdravstvena zaštita zajedniceZdravstvena ustanova
Dom zdravlja Zagreb – Istok
Osnivač i vlasnik Doma zdravlja Zagreb – Istok je Grad Zagreb. Osnovan je Zaključkom o spajanju Domova zdravlja Dubrava, Maksimir, Peščenica i Sesvete kojeg je donijelo Gradsko poglavarstvo Grada Zagreba na 16. sjednici održanoj 25. srpnja 2002. godine. Ustanova je koja stanovništvu osigurava dostupnu, cjelovitu i integriranu zdravstvenu zaštitu.
Zdravstvena ustanova
Klinički bolnički centar Zagreb
Klinika za pedijatriju KBC Zagreb ima 9 zasebnih Zavoda, jedan Odjel za pedijatrijsku intenzivnu medicinu i Polikliniku Klinike za pedijatriju u kojoj djeluje 27 ambulanti. Također, ustrojena je Dnevna bolnica Klinike za pedijatriju te u Klinici radi 5 psihologa. U Klinici za dječju i adolescentnu psihijatriju Klinika zaprimaju se pacijenti od predškolske, preko školske do adolescentne dobi, dakle u pravilu od 0 do 18 godina. Unutar Klinike djeluje Zavod za dječju i adolescentnu psihijatriju i psihoterapiju, Odjel za dječju i adolescentnu psihijatriju i psihoterapiju, Poliklinika sa sedam ordinacija te dnevna bolnica za mladež (12-18 godina)
Zdravstvena ustanova
Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice
Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice ukupno ima: 16 klinika i 6 zavoda / 3 klinička, Objedinjeni hitni bolnički prijem, Bolničku ljekarnu, Institut za klinička medicinska istraživanja te nemedicinske ustrojbene jedinice.
Jedna od klinika je i – Klinika za pedijatriju koja je najstarija pedijatrijska ustanova u Hrvatskoj i i na području cijele jugoistočne Europe.
Klinika ima bogatu tradiciju uvođenja niza novih dijagnostičko/terapijskih zahvata u pedijatrijsku praksu, od samih početaka sve do današnjih dana.
Unutar Klinike koje djeluje nekoliko zavoda, subspecijalističkih pedijatrijskih ambulanata i dnevnih bolnicaUstanova visokog obrazovanja
Nastavno-klinički centar Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu osnovan je 1962. godine, a bavi se obrazovnom, rehabilitacijskom i znanstvenom djelatnošću, s ciljem unapređenja kvalitete života osoba s invaliditetom i drugih osjetljivih skupina kroz integrirani pristup edukaciji, istraživanju i kliničkoj praksi.
Jedina je visokoškolska institucija u Republici Hrvatskoj koja izvodi i ustrojava sveučilišne studijske programe logopedije, socijalne pedagogije i edukacijske rehabilitacije te razvija visokostručni i znanstveno-istraživački rad u tim područjima.
U posljednjih nekoliko godina Centar za rehabilitaciju ERF-a je prepoznat od roditelja, ali i od stručnjaka kao mjesto koje pruža kvalitetnu stručnu podršku za djecu rane dobi.
Centar za rehabilitaciju ERF-a aktivno djeluje kao klinička jedinica pri Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu.Zdravstvena ustanova
Klinička bolnica Sveti Duh
Klinička bolnica Sveti Duh organizirana je kao jedinstvena tehnološka cjelina koju čini 9 stacionarnih djelatnosti i 16 specijalističko-konzilijarnih i dijagnostičkih djelatnosti organiziranih u 7 klinika i 8 zavoda te središnji hitni prijem. Također, KB Sveti Duh Referentni je centar Ministarstva zdravstva za dječju oftalmologiju i strabizam
Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba
HRABRI TELEFON
Savjetovalište djeluje s ciljem jačanja roditeljskih kompetencija i pružanja psihosocijalne podrške djeci i mladima. Usluga psihosocijalnog savjetovanja pruža roditeljima potrebnu psihoedukaciju i savjetodavnu podršku u roditeljskoj ulozi. S obzirom na važnost roditeljske uloge u djetetovom odrastanju i svakodnevnom funkcioniranju te imajući u vidu suvremene zahtjeve i rizike s kojima se danas suočavaju obitelji, kod djece i mladih vrlo je važno aktivno raditi na otklanjanju negativnih misli koje u njima izazivaju osjećaj manje vrijednosti, neuspjeha i bespomoćnosti, poticati razvoj vlastitih stavova, kritičkog mišljenja i odgovornosti za vlastito ponašanje i donošenje odluka. Šira ponuda socijalnih usluga Savjetovališta omogućava da se u psihosocijalni rad prema potrebi uključuju i ostali članovi obitelji. Na taj se način lakše radi na unaprjeđenju međusobnih odnosa i poboljšanju komunikacije na razini obiteljskog sistema, što često predstavlja područje nerazumijevanja i sukoba u obitelji.
Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba
HRVATSKA UDRUGA ZA ŠKOLOVANJE PASA VODIČA I MOBILITET
Udruga predstavlja podizanje svijesti društva o pravima, mogućnostima i potrebama osoba s invaliditetom, što doprinosi senzibiliziranosti zajednice te povećanje broja neovisnih i samostalnih osoba, kroz poboljšanje njihove mobilnosti i kvalitete svakodnevnog života. Osigurava mehanizme za primjenu propisanih standarda i kriterija rada korisnika sa dodijeljenim im psima pomagačima.
Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba
HRVATSKI SAVEZ GLUHOSLIJEPIH OSOBA “DODIR”
Savez Dodir kontinuirano pruža usluge osobne asistencije u obliku komunikacijskog posrednika za gluhe i gluhoslijepe osobe. Također, pruža usluge individualne psihosocijalne podrške u obitelji s gluhoslijepim članom te radionica jačanje odraslih gluhoslijepih članova. Provodi i pomoć u uključivanju djece u obrazovni sustav ( vrtić/škola) te edukaciju komunikacijskih posrednika.
Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba
UDRUGA ZA AUTIZAM – ZAGREB
Udruga za autizam – Zagreb neprofitna je udruga usmjerena na poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom, primarno osoba s poremećajem iz spektra autizma, i njihovih obitelji. Udruga provodi uslugu za djecu sa poremećajem iz spektra autizma (PSA) ili sa sumnjom na PSA i provodi ju edukacijski rehabilitator.
Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba
UDRUGA ZA SINDROM DOWN – ZAGREB
Udruga za sindrom Down – Zagreb provodi edukacijsko rehabilitacijske, logopedske i radno terapijske vježbe kroz individualni i grupni rad sa djecom i mladima. Osim toga provodi pomoć pri uključivanju djece u obrazovni sustav (vrtiće i škole).
Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba
UDRUŽENJE “DJECA PRVA”
Udruga danas radi s djecom, mladima i obiteljima, naročito onima koji žive u rizičnim uvjetima. Osmišljava i provodi psihosocijalne i edukativne programe/projekte koji se temelje na potrebama djece i mladih, a koji aktivno uključuju cijelu obitelj kao i djelatnike iz odgojno-obrazovnog sustava i sustava socijalne skrbi. Osim neposrednog rada s korisnicima Udruga inicira i provodi niz aktivnosti s ciljem mobilizacije državnih i lokalnih institucija te organizacija civilnog društva u osiguravanju što kvalitetnije zaštite djece, mladih i obitelji. Stručnim pristupom osnažuje djecu, mlade i obitelji, s posebnom brigom o socijalno isključenima. Suradnjom s različitim sustavima koji skrbe za djecu i mlade, primjenjuju i promiču integrirani pristup i dobre prakse. U većem opsegu radi se s roditeljima/skrbnicima, u smislu pružanja podrške roditelju/skrbniku u tome kako biti bolja podrška razvoju djeteta.