Sukladno Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći (NN 143/13 i 98/19), određene kategorije osoba imaju pravo na pravnu pomoć financiranu iz državnog proračuna, kako bi mogle ostvariti svoja prava pred sudovima i drugim javnim tijelima.
Pravo na besplatnu pravnu pomoć ostvaruju:
- Hrvatski državljani;
- Djeca bez hrvatskog državljanstva koja su zatečena u Republici Hrvatskoj bez pratnje odrasle osobe odgovorne prema zakonu;
- Stranci na privremenom boravku, uz uvjet uzajamnosti, te stranci na stalnom boravku;
- Stranci pod privremenom zaštitom;
- Stranci koji nezakonito borave i stranci na kratkotrajnom boravku u postupcima donošenja rješenja o protjerivanju ili povratku;
- Tražitelji azila, azilanti i stranci pod supsidijarnom zaštitom, kao i članovi njihovih obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, u postupcima u kojima pravna pomoć nije osigurana posebnim zakonom.
Pravo na besplatnu pravnu pomoć može se ostvariti uz ispunjavanje određenih kriterija, koji su propisani zakonom. Za više informacija o uvjetima i postupku ostvarivanja ovog prava, potrebno je obratiti se nadležnim tijelima.
Koje vrste besplatne pravne pomoći postoje?
1. Primarna pravna pomoć – Ova pomoć uključuje opće pravne informacije, pravne savjete, izradu podnesaka i pomoć u postupcima pred javnopravnim tijelima. Pružaju je:
- upravna tijela,
- ovlaštene udruge,
- pravne klinike
2. Sekundarna pravna pomoć – Ova pomoć uključuje pravne savjete, podneske u sudskim postupcima, zastupanje u sudu, te pomoć pri mirnom rješavanju spora. Također, sekundarna pravna pomoć uključuje oslobađanje od troškova sudskih postupaka i sudskih pristojbi. Pružaju je odvjetnici.
Kako ostvariti pravo na primarnu pravnu pomoć?
Primarna pravna pomoć može se zatražiti izravnim obraćanjem pružatelju usluge – upravnom tijelu, udruzi ili pravnoj klinici – bez posebnog postupka. Pravo na primarnu pomoć ostvaruje se ako:
- sami nemate dovoljno znanja za rješavanje pravnog pitanja,
- nemate osiguranu pravnu pomoć putem drugih zakona,
- zahtjev nije očito neosnovan,
- plaćanje stručne pomoći ugrožava uzdržavanje vas i vaših članova kućanstva.
Kako ostvariti pravo na sekundarnu pravnu pomoć?
Sekundarna pravna pomoć odobrava se za složenije postupke kada:
- podnositelj nije sposoban sam se zastupati,
- materijalne prilike otežavaju plaćanje pravne pomoći, prema Zakonu,
- nije riječ o parničenju bez osnove ili pokušaju zloupotrebe sustava,
- prethodni zahtjevi nisu odbijeni zbog netočnih podataka.
Sekundarna pravna pomoć može se odobriti i ako podnositelj ima imovinu koju ne može unovčiti ili visoke troškove zbog zdravstvenih i drugih izvanrednih potreba.
Gdje u Zagrebu zatražiti besplatnu pravnu pomoć?
1. Gradski ured za opću upravu i imovinsko-pravne poslove, Zapoljska 1 – za sve koji imaju prebivalište ili boravište u Zagrebu. Radno vrijeme za primanje stranaka Sektora za besplatnu pravnu pomoć je ponedjeljkom, srijedom i petkom od 08:30 do 15:30 sati te utorkom i četvrtkom od 08:30 do 18:00 sati, a detaljnije informacije, s obzirom na specifičnosti svakog pojedinog slučaja, mogu se dobiti na telefonske brojeve: 01/6100-300, 01/6100-301, 01/6100-303, ili putem e-maila: bpp@zagreb.hr
2. Hrvatski pravni centar – pruža pravnu pomoć putem telefonskog dežurstva (01/4854-934) ili putem e-pošte na hpc@hpc.hr
3. Pravna klinika Pravnog fakulteta u Zagrebu – pruža opće pravne informacije i pravne savjete, ali ne zastupa u sudskim postupcima. Pravna klinika djeluje na adresi Palmotićeva 30, a stranke se mogu naručiti telefonom na: 01/4811 311, 01/4811 320 ili 01/4811 324. Radno vrijeme je svakim radnim danom od 10 do 12h, te srijedom i četvrtkom od 17 do 19h.