Naknade u sustavu socijalne skrbi

Podnošenje zahtjeva

Zahtjev za priznavanje prava na naknadu podnosi se područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema prebivalištu korisnika.

Rok za donošenje rješenja

Postupak za priznavanje prava u sustavu socijalne skrbi je žuran. Ako nije potrebno provoditi ispitni postupak, rok za donošenje rješenja je 15 dana, a ako je potrebno provoditi ispitni postupak, rok za donošenje rješenja je 30 dana. Iznimno, kod priznavanja prava na jednokratnu naknadu rok za donošenje rješenja je osam dana.

Žalba

Ako stranka nije zadovoljna rješenjem, protiv istog ima pravo izjaviti žalbu. Žalba se predaje Područnom uredu koji je donio rješenje koje se žalbom pobija i to u roku od 15 dana od dana zaprimanja rješenja. Žalba se može predati u pisanom obliku osobno na adresi područnog ureda, poslati poštom, dostaviti elektroničkim putem ili izjaviti usmeno na zapisnik u područnom uredu.

Inkluzivni dodatak

Inkluzivni dodatak je novčana naknada namijenjena osobi s invaliditetom u svrhu prevladavanja različitih prepreka koje mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima

Pravo na inkluzivni dodatak priznaje se u postotku od osnovice koja iznosi 120 EUR.

Potpora se razvrstava se u pet razina temeljem Liste vrste i težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti definirane propisima kojima se uređuje vještačenje i metodologija vještačenja, a iznos inkluzivnog dodatka utvrđuje se prema određenoj razini potpore i iznosi:

  1. 600 % osnovice za prvu razinu potpore
  2. 400 % osnovice za drugu razinu potpore
  3. 360 % osnovice za treću razinu potpore
  4. 135 % osnovice za četvrtu razinu potpore
  5. 115 % osnovice za petu razinu potpore.


Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu 1., 2. i 3. razine se priznaje:

  • odrasloj osobi s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojoj je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom
  • djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojem je utvrđen drugi, treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.


Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu 4. i 5. razine se priznaje:

  • odrasloj osobi i djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojima je utvrđen drugi ili treći stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.


Pravo na inkluzivni dodatak se ne priznaje osobi:

  • kojoj je priznata usluga smještaja ili organiziranog stanovanja sukladno odredbama zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugim propisima
  • koja osobnu invalidninu ostvaruje prema posebnim propisima
  • koja doplatak za pomoć i njegu ostvaruje prema posebnim propisima, osim korisnika koji su pravo na pomoć i njegu ostvarili prema propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju koji su vrijedili do 31. prosinca 1998. godine.


Dodatno, pravo na inkluzivni dodatak za 4. i 5. razinu potpore se ne priznaje osobi:

  • koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima
  • koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti
  • kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi odnosno organizirano stanovanje, sukladno odredbama zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugim propisima.

Ostvarivanje prava

Potencijalni korisnik treba podnijeti zahtjev nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. U postupku priznavanja prava na inkluzivni dodatak, Zavod utvrđuje razinu potpore temeljem nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, sukladno propisima o vještačenju i metodologiji vještačenja. O pravu na inkluzivni dodatak odlučuje se rješenjem.


Svim korisnicima prava na doplatak za dijete s oštećenjem zdravlja, težim ili teškim invaliditetom koje ostvaruju na temelju Zakona o doplatku za djecu, korisnicima prava na novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom koje ostvaruju na temelju Zakona o tržištu rada,  korisnicima prava na doplatak za pomoć i njegu i osobnu invalidninu koja ostvaruju na temelju Zakona o socijalnoj skrbi, a koji  su bili korisnici navedenih prava na dan 31. prosinca 2023. godine, postupak utvrđivanja ispunjenosti uvjeta za priznavanje prava na inkluzivni dodatak će po službenoj dužnosti provesti Hrvatski zavod za socijali rad te ne moraju podnijeti zahtjev za priznavanje prava.

Mirovanje prava

Korisniku prava na inkluzivni dodatak koji se nalazi na izdržavanju kazne zatvora, u zdravstvenoj ustanovi te boravku u inozemstvu u neprekidnom trajanju duljem od šest mjeseci, pravo na inkluzivni dodatak miruje.

Sukladno Zakonu o inkluzivnom dodatku, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2024. godine, pravom na inkluzivni dodatak objedinile su se četiri naknade: osobna invalidnina, doplatak za pomoć i njegu, doplatak za djecu koji se ostvaruje u uvećanom iznosu radi oštećenja zdravlja, težeg ili teškog invaliditeta te novčana pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom.

Naknada roditelju njegovatelju ili njegovatelju

Roditelji njegovatelj ili njegovatelj djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom ima pravo na naknadu u postotku od osnovice koji iznosi 1000 % (663,61 eura).

Roditelj njegovatelj ili njegovatelj djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom koja se zbog zdravstvenog stanja ne može uključiti u programe i usluge u zajednici ima pravo na naknadu u iznosu od 1200 % osnovice (796,32 eura).

Roditelj njegovatelj koji samostalno njeguje dvoje ili više djece s teškoćama u razvoju ili osoba s invaliditetom ima pravo na naknadu u postotku od osnovice koji iznosi 1500 % osnovice (995,40 eura).

Osim prava na navedenu naknadu roditelj njegovatelj ili njegovatelj ima prava iz mirovinskog osiguranja, obveznog zdravstvenog osiguranja i prava za vrijeme nezaposlenosti, kao zaposlena osoba prema posebnim propisima.

Status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja priznaje se za njegu djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom koja:

  • je potpuno ovisna o pomoći i njezi druge osobe jer joj je zbog održavanja života potrebno pružanje specifične njege izvođenjem medicinsko-tehničkih zahvata za koju je prema preporuci liječnika roditelj ili njegovatelj osposobljen
  • je u potpunosti nepokretna i uz pomoć ortopedskih pomagala
  • ima poremećaj autističnog spektra četvrtog stupnja ili
  • ima više vrsta oštećenja četvrtog stupnja (tjelesnih, mentalnih, intelektualnih ili osjetilnih) zbog kojih je potpuno ovisna o pomoći i njezi druge osobe pri zadovoljavanju osnovnih životnih potreba.

Ako u obitelji ima dvoje ili više djece s teškoćama u razvoju ili osoba s invaliditetom, pravo na status roditelja njegovatelja može se priznati i jednom i drugom roditelju.

Pravo na status njegovatelja može se priznati bračnom ili izvanbračnom drugu te životnom ili neformalnom životnom partneru roditelja djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom.

Ako dijete s teškoćama u razvoju nema roditelja, ako roditelji ne žive s njim ili zbog psihofizičkog stanja nisu u mogućnosti pružiti mu potrebnu njegu, pravo na status njegovatelja može se priznati bračnom ili izvanbračnom drugu te životnom ili neformalnom životnom partneru roditelja djeteta s teškoćama u razvoju, srodniku u ravnoj lozi i srodniku u pobočnoj lozi do zaključno drugog stupnja srodstva.

Pravo na status njegovatelja priznaje se osobi po izboru osobe s invaliditetom uz suglasnost osobe s invaliditetom odnosno suglasnost njezina zakonskog zastupnika.

Pravo na status roditelja njegovatelja ili njegovatelja priznaje se osobi koja:

  • je punoljetna
  • ima poslovnu sposobnost
  • nije lišena roditeljske skrbi
  • ima psihofizičke sposobnosti za pružanje potrebne njege i pomoći i koja pruža njegu
  • živi u kućanstvu s djetetom s teškoćama u razvoju ili osobom s invaliditetom i ima prebivalište na istoj adresi
  • ako djetetu s teškoćama u razvoju ili osobi s invaliditetom nije priznato pravo na uslugu smještaja ili organiziranog stanovanja ili nije osiguran smještaj prema drugim propisima, osim u slučaju osiguranja smještaja žrtve obiteljskog nasilja
  • ako dijete s teškoćama u razvoju ili osoba s invaliditetom nije korisnik usluge cjelodnevnog boravka
  • ako roditelji ne koriste rodiljni, roditeljski ili posvojiteljski dopust za isto dijete
  • ako osoba s invaliditetom nema sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju ili je pokrenut postupak za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništaj ugovora.
Skip to content