Program promicanja dojenja u zajednici

NOSITELJI:

Dom zdravlja Zagreb – Centar (Projekt Savjetovalište za dojenje)

Dom zdravlja Zagreb – Istok (Projekt Savjetovalište za dojenje)

Dom zdravlja Zagreb – Zapad (Projekt Savjetovalište za dojenje i baby handling)

Zaštita i promicanje dojenja i potpora dojenju važan je javnozdravstveni prioritet. Mnogobrojna istraživanja potvrđuju da dojenje osigurava optimalnu prehranu djeci, omogućuje njihov zdrav rast i razvoj, smanjuje oboljenja i smrtnost djece te je prirodan način hranjenja djeteta. Majčino mlijeko sadržava mnogobrojne sastojke koji podražuju i jačaju imunosni sustav. Dojenje je ne samo savršen način prehrane i sprječavanja mnogih bolesti u djeteta već i put prema djetetovu optimalnom, emocionalnom i kognitivnom razvoju. Osim dobrobiti za djetetovo zdravlje, dojenje ima pozitivne učinke i na zdravlje majke. Zbog stalnog pada stope dojene djece, zaštita i promicanje dojenja i potpora dojenju danas je javnozdravstveni prioritet svih razvijenih zemalja.

Dojenje je najprirodniji način prehrane djeteta no često se događa da majka nema dovoljno znanja i podrške kako bi uspostavila i održala laktaciju, te odustaje od dojenja. Isto tako, podaci o trajanju isključivog dojenja (prehrana djeteta majčinim mlijekom bez dodavanja druge hrane ili tekućine) u rodilištu i kasnije još uvijek nisu zadovoljavajući.

Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje isključivo dojenje tijekom prvih šest mjeseci djetetovog života, uz nastavak dojenja uz odgovarajuću dohranu krutom hranom do druge godine života ili dulje, ovisno o želji majke i djeteta. Preporučuje se da se dojenje započne unutar prvog sata nakon poroda, što u kombinaciji s kontaktom „koža na kožu“ može značajno doprinijeti uspješnoj uspostavi laktacije.

Jedan od načina zaštite, pružanja podrške i promicanja dojenja je i osnivanje savjetovališta za dojenje, a što je dio mjera gradskog Programa promicanja i unapređenja dojenja u zajednici kojeg donosi Koordinacijski odbor Grada Zagreba za „Grad Zagreb – prijatelj dojenja“.

Savjetovališta za dojenje Grada Zagreba namijenjena su svim trudnicama, majkama i očevima, djeci i njihovim obiteljima, a usluge su dostupne besplatno (bez uputnice te uz prethodnu najavu) sa svrhom promicanja dojenja i zdravog stila života od najranije životne dobi.

Rad u savjetovalištima za dojenje zasniva se na individualnom savjetovanju, grupnim aktivnostima te pružanju online usluga ciljnim skupinama za podršku. Trudnice i majke dojilje, nakon provedene procjene stanja, dobivaju upute i podršku kako bi uspješno uspostavile i održale dojenje, te se izrađuje plan za rješavanje nastalih poteškoća od strane djeteta ili majke. Vrlo često na savjetovanje dolaze trudnice i majke u pratnji partnera ili supružnika, ili nekog drugog člana obitelji. U savjetovalištima se organiziraju i grupne aktivnosti u vidu radionica za trudnice, majke kao i njihove obitelji s ciljem pružanja podrške te promoviranja i zaštite dojenja.

Najčešće poteškoće zbog kojih su majke tražile pomoć u savjetovalištu odnosile su se na bolne bradavice, nedostatak mlijeka, neučinkovito dojenje, odbijanje dojke od strane djeteta, dojenje prerano rođenog djeteta, dojenje blizanaca, prebacivanje djeteta na dojku te alternativni načini hranjenja.

U savjetovalištima rade međunarodno priznate savjetnice za dojenje – IBCLC (eng. „International Board Certified Lactation Consultant“), a navedena titula smatra se „zlatnim standardom“ u radu s dojiljama kao što je navedeno i u „European Blueprint for Action“ te je trenutno najviša razina obrazovanja na području humane laktacije i dojenja.

Program je financiran iz Proračuna Grada Zagreba.

Dom zdravlja Zagreb – Centar
Savjetovalište za poticanje rasta i razvoja zdravog djeteta

Način prijave:

Prijava se vrši putem e-maila: savjetovaliste.dijete@dzz-centar.hr i Google obrasca.

Lokacije i radno vrijeme:

Runjaninova 4 i Avenija Većeslava Holjevca 22

Ponedjeljkom i četvrtkom od 15:00h do 19:00h uz obaveznu prethodnu najavu putem e-maila

Dom zdravlja Zagreb – Istok
Savjetovalište za dojenje

Način prijave:

Trudnice, majke novorođenčadi, dojenčadi, male djece i njihove obitelji termine za savjetovanje dogovaraju putem e-maila savjetovaliste.dojenje@dzz-istok.hr i dojenje.sesvete@dzz-istok.hr ili telefona 091 2350 216/ 091 9594 659 u vremenu od 7:30 do 9:00 sati i/ili od 14:00 do15:00 sati.

Lokacije i radno vrijeme:

Ninska 16 (Sesvete): ponedjeljkom od 15:00 do 19:00 sati i petkom od 15:00 do 17:00

Grižanska 4 (Dubrava): četvrtkom od 15:00 do 19:00 sati

Dom zdravlja Zagreb – Zapad
Savjetovalište za dojenje

Način prijave:
Termini za savjetovanje dogovaraju se putem telefona na broj 091 3876 510 u vremenu od 7:30 do 9:00 sati  ili putem e-maila: savjetovaliste.dojenje@dzz-zapad.hr ili  savjetovaliste.vrabecak@dzz-zapad.hr

Lokacije i radno vrijeme:

Prečko 2: utorkom i četvrtkom od 15:30 – 18:00 sati
Vrabečak 4: ponedjeljkom od 15:30-18:00 sati

Literatura:

https://www.zagreb.hr/prirucnik-za-dojenje/142251

https://www.zagreb.hr/en/hugpd-savjetnik-o-izdajanju-i-cuvanju-majcinog-mli/161814

https://hugpd.hr/wp-content/uploads/2017/01/Mali-savjetnik-za-uspjesno-dojenje-HUGPD.pdf

https://hugpd.hr/wp-content/uploads/2015/10/HUGPD-brosura-9.15-2-1.pdf

Skip to content