NOSITELJ: Poliklinika za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG
Sve veća pažnja i inicijative naglašavaju važnost za slušno-govorni i jezični razvoj djece, a svakodnevno iskustvo i statistike upućuju na to da mnoga djeca još uvijek nemaju pristup kvalitetnoj podršci. Djeca s teškoćama slušanja i govora suočavaju se s brojnim izazovima koji, ako se ne prepoznaju i ne rehabilitiraju pravovremeno, mogu trajno utjecati na njihovu sposobnost komunikacije, socijalnu interakciju i obrazovne ishode.
Za ovu skupinu djece važno je osigurati prilagođene i sveobuhvatne rehabilitacijske programe. Grad Zagreb, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, kroz projekte usmjerene na rad s djecom s teškoćama u razvoju nastoji osigurati optimalne uvjete za komunikacijski napredak, uključujući razvoj slušanja, jezičnog razumijevanja i izražavanja te usvajanje socijalno-pragmatičnih vještina.
Jedan od ključnih ciljeva ovog programa je podizanje svijesti o važnosti pravovremenog prepoznavanja i pružanja stručne podrške djeci s teškoćama slušanja i govora, smanjenje stigmatizacije i osiguranje podržavajuće okoline za suočavanje s izazovima koje ova djeca i njihove obitelji susreću. Održavanje i razvijanje rehabilitacijskih programa, kao i prilagođenih pristupa, omogućit će uspješnu inkluziju djece s teškoćama slušanja i govora u obrazovni sustav te dugoročno pridonijeti njihovom aktivnom sudjelovanju u društvu.
Budući da je jedan od temelja Europske unije osiguranje jednakih mogućnosti za sve, potrebno je posvetiti posebnu pozornost onim skupinama koje su, zbog svojih specifičnih teškoća, u nepovoljnijem položaju u odnosu na druge, što se osobito odnosi na djecu s teškoćama. Strategija o pravima osoba s invaliditetom za razdoblje 2021. – 2030. ima za cilj napredak u svim područjima Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom, kako na razini EU-a tako i na razini država članica. Strategija se temelji na smjernicama za unapređenje svih temeljnih područja djelovanja od interesa za osobe s invaliditetom, na načelima nediskriminacije, jednakih mogućnosti, jednakog pristupa sudjelovanju u društvo i uživanju prava općenito. Grad Zagreb donio je Zagrebačku strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom u razdoblju od 2022. do 2025., a u skladu s odredbama Ustava Republike Hrvatske, zakona i drugih propisa koji reguliraju važna životna područja za osobe s invaliditetom.
Poliklinika SUVAG Zagreb, ustanova specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite osoba s teškoćama sluha, slušanja i govorne komunikacije, svjetsko je središte za razvoj i primjenu verbotonalnog sistema. Verbotonalni sistem je originalna znanstvena teorija hrvatskog akademika Petra Guberine, u području govorne komunikacije i elektroakustičkih aparata SUVAG. Glavni cilj primjene verbotonalne metode u dijagnostici i rehabilitaciji djece i odraslih s oštećenjem sluha, slušanja i/ili govora je razvoj komunikacijskih vještina i optimalne socijalne interakcije s osobama uredna sluha te da djeca s oštećenjem sluha i/ili jezično-govornim poremećajima budu integrirana u redovni sustav odgoja i obrazovanja. Dječji vrtić Poliklinike SUVAG i Škola stranih jezika SUVAG, ustrojstvene su jedinice u okviru Poliklinike SUVAG. U Dječjem vrtiću Poliklinike SUVAG ostvaruje se rehabilitacija slušanja i govora za djecu s oštećenjem sluha i djecu s jezično-govornim poremećajima.
Program rehabilitacije za djecu s teškoćama slušanja i govora provodi se u Dječjem vrtiću Poliklinike SUVAG, a financira ga Grad Zagreba, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, za djecu uključenu u kompleksni rehabilitacijski postupak.
Ciljevi Programa rehabilitacije za djecu s teškoćama slušanja i govora su uspješan razvoj djetetova slušanja, govora, jezika i komunikacije, uočavanje i primjereno odgovaranje na individualne razvojne potrebe djeteta uz osiguravanje potpore njegovom cjelovitom razvoju.
Zadaće Programa su rehabilitacija slušanja, govora, kvalitetno izražavanje i razvoj razumijevanja, razvijanje predvještina čitanja, pisanja i matematike i poticanje samoiniciranog učenja djece. Uz rehabilitaciju provodi se informiranje i educiranje roditelja o razvojnom statusu i specifičnim potrebama djece te savjetovanje roditelja o načinima i dinamici poticanja djece u svakodnevnim životnim situacijama.
Programom se promovira Grad Zagreb kao ishodište implementacije znanstvenih spoznaja i postignuća u postupku rehabilitacije za djecu s teškoćama slušanja i govora predškolske dobi primjenom verbotonalne metode.
Projektom Programa rehabilitacije za djecu s teškoćama slušanja i govora u razdoblju od 2021. do 2024. godine obuhvaćeno je 886 djece koja su uključena u kompleksni rehabilitacijski postupak u Dječjem vrtiću Poliklinike SUVAG. Skoro polovica djece koja su uključena u kompleksni rehabilitacijski postupak pohađa i program učenja engleskog jezika. Program se provodi po načelima audiovizualnog globalno-strukturalnog pristupa (AVGS). Prema AVGS metodi strani se jezik usvaja kao materinski, s istim ritmovima, intonacijom, naglascima i govorom tijela kao kod izvornih govornika. Kroz situacije se usvaja poimanje značenja pojedinih riječi, a u prvom planu je dijalog i komunikacija ,dok se govor i pokret usvajaju istovremeno. Razvijajući osnovne komunikacijske kompetencije na engleskom jeziku, djecu se uvodi u koncept višejezičnosti i multikulturalnosti. Učenje engleskog jezika pozitivno utječe i na razvoj slušnih i jezično-govornih sposobnosti na materinskom jeziku.
Izvoditelji rehabilitacijskih postupaka u Dječjem vrtiću Poliklinike SUVAG su voditelji grupne rehabilitacije, fonetski ritmičari, fonetski muzičari i stručni tim. Program se provodi uz upotrebu elektroakustičke opreme i specifične didaktičko-rehabilitacijske opreme i pomagala. Izvoditelji programa učenja stranog jezika su profesori engleskog jezika. U provedbi projekta na razini Dječjeg vrtića Poliklinike SUVAG aktivno sudjeluju i drugi stručni radnici budući da je za rehabilitaciju djece s teškoćama slušanja i govora važna međusektorska suradnja i multidisciplinarni pristup. Uključenost stručnog tima u provedbi projekta neizostavan je dio kompleksnog rehabilitacijskog postupka s ciljem poticanja brige o mentalnom i fizičkom zdravlju djece, razvoju roditeljskih vještina i kompetencija i kao podrška stručnim radnicima u provođenju programa. Zajednički cilj je pružanje suportivnog okruženja obiteljima djece s teškoćama slušanja i govora.
Uspješnost realizacije programa i njegova učinkovitost provodi se kroz kontinuirano praćenje razvoja, razvojnih potreba i napredovanja svakog djeteta tijekom rehabilitacije. Uspješnost realizacije prate svi uključeni stručnjaci. Kontinuiranim empirijskim praćenjem napretka djece, provedbom standardiziranih testiranja te primjenom holističkog i individualnog pristupa u terapijskim postupcima, postižemo integraciju preko 70% djece u redovne sustave odgoja i obrazovanja. Ovaj uspjeh rezultat je prilagođavanja rehabilitacijskog programa svakom djetetu, čime smo osigurali optimalnu rehabilitaciju i kontinuiranu podršku tijekom provođenja programa i stvorili preduvjete za inkluziju. Zadovoljstvo roditelja programom mjeri se evaluacijskim listićima koji obuhvaćaju evaluaciju više aspekata rehabilitacijskog programa.
Više o programu pročitajte na stranicama Dječjeg vrtića Poliklinike SUVAG: https://www.suvag.hr/djecji-vrtic-poliklinike-suvag/
Kome je ovaj program namijenjen?
Dječji vrtić Poliklinike SUVAG ostvaruje kompleksni rehabilitacijski postupak namijenjene djeci s oštećenjem sluha i djeci s jezično-govornim poremećajima u dobi od 4 godine života.
Kako je moguće uključiti dijete u Dječji vrtić Poliklinike SUVAG?
Uključivanje u program moguće je na temelju preporuke dijagnostičkog tima Poliklinike SUVAG koji donosi preporuku nakon provedenog multidisciplinarnog dijagnostičkog procesa te na temelju Nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom ili Rješenja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. za dopust ili rad s polovicom radnog vremena radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju.
Projekt je financiran iz Proračuna Grada Zagreba.
Naziv: Poliklinika za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG
Adresa: Ulica kneza Ljudevita Posavskog 10, 10 000 Zagreb
Odgovorna osoba: nasl. izv. prof. dr. sc. Katarina Pavičić Dokoza
Telefon: 01/4629603
e-mail: zagreb@suvag.hr