Rani razvoj-uloga patronažnih sestara

Prve godine života u velikoj mjeri utječu na postignuća u odrasloj dobi, a rani razvoj pomaže u razvijanju svijesti o važnosti stvaranja uvjeta za poticanje pravilnog rasta i razvoja.

Projekt “Ulaganje u rani razvoj djece kroz intersektorsku suradnju” provodi se u suradnji s Gradskim uredom za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe sa invaliditetom u kojem od siječnja 2023. godine sudjeluju patronažne sestre doma zdravlja Zagreb-zapad.

Projekt obuhvaća trudnice, rodilje, novorođenčad i malu djecu s ciljem ostvarivanja zaštite obitelji i djece.

Zbog čega je važna rana intervencija?

Rana intervencija temelj je koji omogućava sprečavanje, pravovremeno otkrivanje i suzbijanje rizika u svrhu postizanja boljeg zdravlja ciljane skupine. Tom prilikom potrebno je procijeniti čimbenike rizika u koje uključujemo siromaštvo, nasilje, zanemarivanje, ranjive skupine te okolinske čimbenike.

Koji je tijek intervencija i uloga patronažne sestre?

Patronažna sestra vodeći je nositelj intervencija, koja svojim savjetovanjem, planiranjem i praćenjem nastoji ostvariti bolji učinak na zdravlje.

Intervencija započinje prvom posjetom trudnice u 16. tjednu trudnoće kada uočava potencijalni socijalni i zdravstveni rizik te ga svojim savjetima i vođenjem nastoji ukloniti. Ponovni susret s trudnicom se odvija u 28. tjednu kada se procjenjuje da li je rizik uklonjen te da li se situacija unaprijedila.

Nakon poroda, kroz razgovor s roditeljima te ukoliko se detektira potreba, upućuje ih na programe podrške (grupe za potporu dojenja, savjetovalište za dojenje, tečaj babyhandlinga).

U osjetljivom razdoblju, patronažna sestra posjećuje majku i nakon 5 tjedana iza poroda radi ranog otkrivanja potencijalnih postporođajnih poremećaja koji mogu teško opteretiti ženu i njezinu obitelj.

Mogući rizik detektira se Edinburškom skalom te razgovorom.

U dogovoru s obitelji dogovara se patronažna posjeta s ciljem preventivnog pregleda djeteta u dobi od  3, 6, 12 i 24 mjeseca što uključuje praćenje i poticanje kognitivnog, emocionalnog i socijalnog razvoja. Ukoliko postoje odstupanja u rastu i razvoju, patronažna sestra pravovremeno upućuje djecu i roditelje pedijatru na razini primarne zdravstvene zaštite.

Koji su preduvjeti za postizanje povoljnih zdravstvenih ishoda?

Preduvjeti  za postizanje povoljnih zdravstvenih ishoda su izgradnja suradnje i partnerstva s obitelji, koja je prepuna dvojbi, straha, nedoumica te novih izazova.

Tijekom pružanja patronažne zdravstvene skrbi važno je razumijevanje i procjena o funkcioniranju unutar obitelji. Važno je upoznati potrebe, osjećaje, probleme i stavove obitelji kako bi se moglo utjecati na adekvatnu skrb i razvoj djeteta. Suradnja i dobra komunikacija s liječnicima primarne zdravstvene zaštite, bolnicama, rodilištima, centrima za mentalno zdravlje te Hrvatskim zavodom za socijalni rad preduvjet su za bolji protok informacija među različitim razinama zdravstvene zaštite.

Kako postići željeni cilj?

Provođenjem pravovremenih i adekvatnih postupaka rane intervencije može se prevenirati razvoj odstupanja i poteškoća te otkloniti rizik po zdravlje obitelji i ostvariti pozitivan zdravstveni ishod.

U najosjetljivijim razdobljima života kao što su trudnoća, babinje, djetinjstvo te u posebnim stanjima i okolnostima, od izuzetne važnosti je provoditi mjere patronažne skrbi.

Maja Badovinac, bacc. med. techn.

Patronažna sestra

Dom zdravlja Zagreb-Zapad

Skip to content