Kratki opis koraka za roditelja/skrbnika:
Ukoliko kao roditelj želite ostvariti neku socijalnu uslugu sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi potrebno je obratiti se područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema prebivalištu korisnika (https://socskrb.hr/kontakt/).
U nadležnom se područnom uredu s Vama obavlja inicijalni razgovor, informiranje o pravima i pružateljima usluga (https://socskrb.hr/djelatnosti/socijalne-usluge/)
Obrasci potrebni za ostvarivanje prava i naknada u sustavu socijalne skrbi i socijalnih usluga nalaze se na službenoj stranici Hrvatskog zavoda za socijalni rad: https://socskrb.hr/obrasci/
SOCIJALNE USLUGE PREMA ZAKONU O SOCIJALNOJ SKRBI
Socijalne usluge priznaju se ili odobravaju na temelju sveobuhvatne i/ili specifične procjene potreba korisnika, rizika i snaga obitelji i resursa lokalne zajednice, u skladu s individualnim planom promjene ili planom intervencija, radi osnaživanja i bolje socijalne uključenosti. Socijalne usluge obuhvaćaju aktivnosti namijenjene prepoznavanju, sprječavanju i rješavanju problema i poteškoća pojedinaca i obitelji te poboljšanju kvalitete njihova života u zajednici.
Socijalne usluge se mogu odobriti:
- hrvatskom državljaninu s prebivalištem u Republici Hrvatskoj
- strancu sa stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj
- osobi bez državljanstva s privremenim i stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj
- strancu pod supsidijarnom zaštitom, azilantu i strancu pod privremenom zaštitom te članovima njihove obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, kao i strancu s utvrđenim statusom žrtve trgovanja ljudima.
Iznimno, osoba koja nema nijedan od navedenih statusa može ostvariti pravo na uslugu smještaja.
Socijalne usluge mogu se pružati tijekom duljeg razdoblja ili privremeno, ovisno o potrebama korisnika.
Socijalne usluge priznaju se ili odobravaju na temelju sveobuhvatne i/ili specifične procjene potreba korisnika, rizika i snaga obitelji i resursa lokalne zajednice, u skladu s individualnim planom promjene ili planom intervencija, radi osnaživanja i bolje socijalne uključenosti.
Podnošenje zahtjeva
Zahtjev za odobravanje socijalnih usluga podnosi se Područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema prebivalištu korisnika.
Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike vodi Jedinstveni registar pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi, uvidom u koji je moguće provjeriti za koje usluge pružatelj usluga ispunjava zakonom propisana mjerila za pružanje socijalnih usluga. Uvid u Registar je moguć putem sljedeće poveznice: https://prusus.mrosp.hr/
Vrste socijalnih usluga:
Prva socijalna usluga obuhvaća inicijalni razgovor, informiranje korisnika o pravima i pružateljima usluga, primjenu instrumenata za procjenu općih rizika za dobrobit djeteta te iniciranje žurnih intervencija u slučaju ugrožene sigurnosti i/ili osnovnih životnih potreba korisnika. Prvu socijalnu uslugu pruža stručni radnik Područnog ureda Zavoda prilikom prvog kontakta s korisnikom kojem nije priznato pravo u sustavu socijalne skrbi odnosno nije poduzeta mjera ili radnja iz nadležnosti Zavoda ili ako je od njezina poduzimanja prošlo više od šest mjeseci, a korisnik se obraća zbog istih ili novih potreba.
Stručna procjena odobrava se djetetu s razvojnim rizikom, odstupanjem, teškoćama u razvoju ili osobi s invaliditetom radi priznavanja prava na uslugu psihosocijalne podrške, rane razvojne podrške, pomoći pri uključivanja u programe odgoja i redovitog obrazovanja, boravka, organiziranog stanovanja ili smještaja, a može trajati od četiri do šest sati.
Uslugu stručne procjene provodi tim stručnjaka doma socijalne skrbi koji pruža usluge djeci s teškoćama u razvoju ili osobama s invaliditetom ili drugih pružatelja usluga.
Rana razvojna podrška je usluga stručne poticajne pomoći i podrške djetetu i stručne savjetodavne pomoći roditeljima i drugim članovima obitelji ili udomitelju, kad je kod djeteta u ranoj dobi utvrđeno odstupanje u razvoju, razvojni rizik ili razvojne teškoće. Usluga se pruža djetetu do navršene treće godine, a najdulje do navršene sedme godine, u trajanju do pet sati tjedno.
Psihosocijalna podrška je usluga koja obuhvaća stručne postupke i druge oblike pomoći i podrške kojima se potiče razvoj i unaprjeđenje kognitivnih, funkcionalnih, komunikacijskih, govorno-jezičnih, socijalnih ili odgojnih vještina korisnika. Može se odobriti pojedincu, obitelji ili udomitelju, a pruža se individualno ili u grupi, u obitelji korisnika, udomiteljskoj obitelji, kod drugih pružatelja usluga ili na drugim mjestima prema potrebi korisnika.
Usluga psihosocijalne podrške može se odobriti do godinu dana, a iznimno i nakon isteka navedenog roka, dok traje potreba. Uslugu pruža dom socijalne skrbi te drugi pružatelji usluga.
Pomoć pri uključivanju u programe odgoja i redovitog obrazovanja se pruža odgojiteljima i stručnim suradnicima u predškolskim ustanovama te učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima i asistentima u školskim ustanovama pri uključivanju djeteta s teškoćama u razvoju ili mlađe punoljetne osobe s invaliditetom u programe redovitih predškolskih ili školskih ustanova.
Boravak je usluga kojom se osiguravaju organizirane aktivnosti tijekom dana uz stručnu i drugu pomoć i podršku, radi zadovoljavanja osnovnih i dodatnih životnih potreba korisnika koje ne mogu biti zadovoljene u obitelji.
Usluga boravka se odobrava djetetu s teškoćama u razvoju, djetetu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, djetetu s problemima u ponašanju, osobi kod koje je utvrđena privremena nezapošljivost, osobi s invaliditetom, osobi starije životne dobi, teško bolesnoj odrasloj osobi i beskućniku koji nije smješten u prihvatilištu.
Usluga boravka pruža se kao usluga poludnevnog boravka, u trajanju od četiri do šest sati dnevno ili kao usluga cjelodnevnog boravka, u trajanju od šest do deset sati dnevno, a može se odobriti jedan dan u tjednu, više dana u tjednu ili tijekom svih radnih dana u tjednu.
Smještaj je usluga kojom se korisniku osigurava intenzivna skrb i zadovoljavanje osnovnih životnih potreba kada to nije moguće osigurati u obitelji i pružanjem drugih socijalnih usluga. Smještajem se osigurava stanovanje i organizirane aktivnosti tijekom dana uz stalnu stručnu i drugu pomoć i potporu u osiguravanju osnovnih i dodatnih životnih potreba, a koje ne mogu biti zadovoljene u obitelji.