Zdravstvena zaštita djece

Zdravstvena zaštita djece

Prava ovise o specifičnoj dijagnozi djeteta, a uključuju sljedeće usluge:

  1. Lječilišta (toplice) – Dijete ima pravo na korištenje usluga u lječilištima koja su najbliža mjestu stanovanja, ovisno o potrebi, uz prethodno odobrenje HZZO komisije. Komisija određuje trajanje boravka na temelju nalaza specijalista.
  2. Fizikalna terapija u kući – Ukoliko dijete ima poteškoće koje zahtijevaju fizikalnu terapiju kod kuće, ovo pravo može biti ostvareno prema odobrenju HZZO komisije.
  3. Ortopedska pomagala – Djeca kojima su potrebna ortopedska pomagala, kao što su proteze, ortoze i slično, imaju pravo na njihovu nabavu uz prethodno odobrenje HZZO komisije, a prema nalazu specijaliste koji definira količinu i vrstu pomagala.
  4. Pelene i podloške – Nakon navršene 3. godine života, dijete ima pravo na pelene i podloške na teret HZZO-a, koje odobrava izabrani liječnik obiteljske medicine.
  5. Sanitetski prijevoz – U situacijama kada dijete treba prijevoz do zdravstvene ustanove, pravo na sanitetski prijevoz osigurava izabrani liječnik obiteljske medicine.
  6. Zdravstvena njega u kući – U slučaju potreba za zdravstvenom njegom u kućnim uvjetima, roditelji mogu zatražiti ovu uslugu putem izabranog liječnika.

Odgovornosti i odluke liječnika: Liječnik primarne zdravstvene zaštite/pedijatar, ima važnu ulogu u procjeni i odobravanju zdravstvenih usluga za dijete. Oni mogu:

  • Odrediti treba li djetetu pratnja tijekom putovanja u drugi grad zbog liječenja.
  • Dati mišljenje o potrebi pratnje roditelja ili druge osobe tijekom liječenja djeteta
  • Uputiti dijete na pregled kod specijalista u drugu zdravstvenu ustanovu ili kod privatnog specijalista radi dobivanja dodatnog stručnog mišljenja

Bolnička zdravstvena zaštita za djecu s trajnim smetnjama: Djeca s trajnim psihofizičkim smetnjama mogu dobiti bolničku zdravstvenu zaštitu u specijalnim bolnicama koje imaju ugovor s HZZO-om.

Pravo na smještaj uz dijete na bolničkom liječenju

1. Pravo na cjelodnevni smještaj- Cjelodnevni smještaj jedan od roditelja osigurane osobe – djeteta koje se nalazi na bolničkom liječenju (Bolnička zdravstvena zaštita obuhvaća: bolničko liječenje koje uključuje dijagnostičke postupke, liječenje i/ili rehabilitaciju koja se ne može provesti ambulantno; liječenje u dnevnoj bolnicu u okviru koje se provode kirurški zahvati tijekom jednog dana, liječenje kojem može prethoditi ili iz kojeg može proizaći dijagnostika, a koje dnevno, u pravilu, traje duže od 6 sati i kraće od 24 sata; ambulantno liječenje u okviru kojeg se provode mali kirurški zahvati, višednevna ili ponavljajuća liječenja prema unaprijed određenoj proceduri, kao i aplikacija ponavljajuće terapije kroz duže razdoblje, a koje dnevno, u pravilu, traje kraće od 6 sati) ili osigurana osoba koja skrbi o djetetu, može na teret sredstava Zavoda koristiti cjelodnevni, odnosno dnevni smještaj uz dijete, ovisno o smještajnim kapacitetima ugovorne bolničke zdravstvene ustanove.

      Na osnovu preporuke liječnika, pravo na cjelodnevni smještaj uz dijete roditelj može ostvariti ako:

      • Dijete ima manje od tri godine
      • Dijete ima teže smetnje u razvoju – tada je potrebno posjedovati odgovarajuće rješenje nadležnog tijela ili nalaz liječnika specijaliste koji potvrđuje stanje, bez obzira na dob djeteta
      • Dijete je mlađe od 18 godina i oboljelo je od maligne ili druge teške bolesti koja ugrožava život – koje se nalazi na bolničkom liječenju u ugovornoj bolničkoj zdravstvenoj ustanovi za liječenje djece oboljele od malignih ili drugih bolesti koje neposredno ugrožavaju život (klinički bolnički centar, klinička bolnica, klinika)
      • Dijete je na medicinskoj rehabilitaciji u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju – ovo je nastavak liječenja i zahtijeva preporuku liječnika.

      Ako bolnica nema dovoljno kapaciteta za smještaj, roditelj ima pravo na naknadu troškova u iznosu od 6% proračunske osnovice, pod uvjetom da živi 30 km ili dalje od bolnice.

      2. Pravo na dnevni smještaj uz dijete

      Dnevni smještaj roditelj može koristiti ako je dijete mlađe od sedam godina ili ima teže smetnje u razvoju (pod uvjetom da roditelj ili skrbnik djeteta odnosno dijete o utvrđenim težim smetnjama u razvoju posjeduje odgovarajuće rješenje nadležnog tijela odnosno nalaz i mišljenje nadležnog tijela vještačenja u skladu s posebnim propisima) i liječi se u zdravstvenoj ustanovi za liječenje djece oboljele od akutnih bolesti. Smještaj se može ostvariti na temelju uputnice liječnika.

      3. Prava tijekom medicinske rehabilitacije

      Roditelj ili skrbnik ima pravo na boravak uz dijete mlađe od 18 godina koje je hospitalizirano u specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju, ali pod određenim uvjetima:

      1. Uobičajeni slučajevi kada je potrebna suglasnost liječničkog povjerenstva Zavoda:

      • Izobrazba roditelja ili skrbnika: Roditelj ili skrbnik može boraviti uz dijete do sedme godine života kada se provodi specifičan program izobrazbe za pomoć u rehabilitaciji.
      • Potrebna prisutnost radi pružanja posebne pomoći: Kada dijete u rehabilitaciji treba dodatnu pomoć koju rehabilitacijski program ne pokriva (npr. aspiracija dišnog sustava, hranjenje, pomoć pri fiziološkim potrebama ili okretanje tijekom noći), roditelju ili skrbniku može biti odobren boravak.

      U ovim slučajevima pravo na boravak roditelja ili skrbnika ovisi i o slobodnim smještajnim kapacitetima specijalne bolnice.

      2. Iznimni slučajevi kada odobrenje liječničkog povjerenstva nije potrebno:

      • Dijete do treće godine: Roditelj ili skrbnik ima automatsko pravo boraviti uz dijete do navršene treće godine života, ako postoje slobodni smještajni kapaciteti u bolnici.
      • Teže smetnje u razvoju djeteta: Roditelj ili skrbnik može boraviti uz dijete, bez obzira na dob, ako dijete ima teže smetnje u razvoju potvrđene odgovarajućim rješenjem ili mišljenjem nadležnog tijela.

      Poseban program izobrazbe roditelja/skrbnika:

      • Kada se provodi poseban program edukacije roditelja/skrbnika u rehabilitacijskim postupcima, odobrava se boravak do deset dana, četiri puta godišnje.

      Pravo na održavajuću bolničku medicinsku rehabilitaciju:

      • Za kronične bolesti i stanja, osiguranoj osobi može se odobriti rehabilitacija u trajanju do 21 dan godišnje u specijalnoj bolnici. Tijekom tog razdoblja rehabilitacija se provodi svakodnevno (od ponedjeljka do petka), ali pacijent može koristiti ovo pravo samo jednom godišnje za istu bolest.

      4. Plaćena odsutnost s posla

      Ako roditelj koristi smještaj uz dijete, ima pravo na naknadu plaće zbog privremene spriječenosti za rad radi njege djeteta. Naknada je također dostupna ako roditelj nije u mogućnosti boraviti uz dijete, jer bolnica nema slobodnog smještaja, ali zadovoljava uvjet udaljenosti prebivališta.

      5. Fizikalna terapija u kući

      Dijete koje treba fizikalnu terapiju može je primati kod kuće najdulje 15 dana, s mogućnošću produljenja na dodatnih 15 dana. U iznimnim slučajevima, kod određenih dijagnoza (npr. spinalna mišićna atrofija, cerebralna paraliza), fizikalna terapija može se odobriti u trajanju od godinu dana, s obvezom provjere svaka tri mjeseca.

      Pravo na rad u skraćenom radnom vremenu za pojačanu brigu o djetetu

      Ukoliko dijete treba posebnu njegu zbog zdravstvenog stanja ili dijagnoze, roditelj može, pod određenim uvjetima i zbog određenih bolesti kod djeteta, tražiti pravo na skraćeno radno vrijeme.

      1. Tko ima pravo na rad u skraćenom radnom vremenu?

        Pravo na skraćeno radno vrijeme imaju zaposleni i samozaposleni roditelji, uključujući posvojitelje, i to nakon što su iskoristili roditeljski dopust. Skraćeno radno vrijeme znači raditi pola punog radnog vremena.

        2. Kada je djetetu potrebna pojačana briga i njega?

        Djetetu je potrebna pojačana briga i njega u slučajevima kada boluje od određenih bolesti ili stanja. Popis uključuje:

        • Teže bolesti dišnog sustava: Tuberkuloza, bronhijalna astma, kronični bronhitis
        • Maligne bolesti: Sve vrste malignih tumora i leukemija
        • Dijabetes: Šećerna bolest
        • Kongenitalna i kronična srčana oboljenja
        • Teže mentalne i neurološke bolesti: Cerebralna paraliza, mentalna retardacija, mišićne distrofije, motorne neuronske bolesti
        • Bolesti vida i sluha: Sljepoća i gluhonijemost
        • Kongenitalne malformacije kostiju i mišića
        • Bolesti probavnog sustava: Suženje jednjaka, ciroza jetre, cistična fibroza
        • Bolesti bubrega: Bubrežna insuficijencija, kronične upale bubrega
        • Imunodeficijencija
        • Problemi s apsorpcijom hrane u crijevima

        Ove bolesti prepoznate su kao zdravstvena stanja koja zahtijevaju pojačanu brigu i njegu te roditelji mogu ostvariti pravo na skraćeni rad radi pružanja podrške djetetu.

        3. Pravo na skraćeni rad i za druge bolesti

        Ako dijete ima drugo zdravstveno stanje koje nije navedeno u popisu, može se ostvariti pravo na rad u skraćenom vremenu. Potrebno je dokazati da dijete zahtijeva pojačanu brigu i njegu zbog općeg zdravstvenog stanja.

        Ovo pravo omogućuje roditeljima da više vremena posvetite djetetu koje treba posebnu njegu, a istovremeno zadrže zaposlenje. Prilikom ostvarivanja ovog prava preporučuje se konzultirati se s liječnikom djeteta koji će potvrditi stanje i potrebnu njegu.

        Pravo na ortopedska i druga pomagala za djecu

        Pravo na ortopedska i druga pomagala, djetetu osigurava dodatnu podršku u svakodnevnom životu i liječenju. Ukoliko roditelj nije siguran koje pomagalo je prikladno ili ima dodatna pitanja, preporučuje se razgovarati izabranim liječnikom ili specijalistom koji će voditi kroz postupak i pomoći pri ostvarivanju prava.

        1. Tko može predložiti ili propisati pomagala?

          Ortopedska i druga potrebna pomagala može predložiti ili propisati:

          • Doktor specijalist određene specijalnosti
          • Izabrani doktor opće ili obiteljske medicine, pedijatar ili stomatolog
          • Ugovorni doktor privatne prakse ili radnik zdravstvene ustanove s kojom Zavod ima ugovor

          2. Koja pomagala su dostupna?

          Dijete do navršene 18. godine ima pravo na različita pomagala prema Pravilniku o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na ortopedska i druga pomagala, bez obzira na to koliko dugo je u obveznom zdravstvenom osiguranju. Također, djeca do 18 godina ne moraju snositi troškove pomagala. Evo popisa vrsta pomagala na koja dijete može imati pravo:

          • Ortopedska pomagala – npr. ortoze, proteze, invalidska kolica.
          • Druga pomagala – uključuju stolce za toalet, zaštitne rukavice, antidekubitalne jastuke, jastuke za rane, pomagala za disanje, te proizvode za urinostome ili šećernu bolest.
          • Očna pomagala – npr. naočale ili leće.
          • Tiflotehnička pomagala – za djecu s oštećenjem vida.
          • Slušna i surdotehnička pomagala – za djecu s oštećenjem sluha, poput slušnih aparata.
          • Pomagalo za glasni govor – za djecu koja trebaju pomoć u govoru.
          • Stomatološka pomagala – npr. proteze za zube ili druga pomagala za zubnu njegu

          3. Kako ostvariti pravo na pomagalo?

          Roditelj može zatražiti pomoć od svog doktora ili specijalista koji će procijeniti stanje djeteta i propisati odgovarajuće pomagalo. Liječnik bi trebao predložiti pomagalo prema pravilima Zavoda, ovisno o potrebama djeteta.

          4. Gdje pronaći popis pomagala?

          Potpuni popis pomagala koje Zavod financira dostupan je uz Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na ortopedska i druga pomagala (»Narodne novine« broj 17/09., 23/09., 53/09., 116/09., 4/10., 88/10., 110/10., 113/10., 1/11., 16/11. i 87/11).

          Skip to content